Trzy dni gimnastyki artystycznej w Warszawie! W dniach 29 kwietnia -1 maja 2022 roku Warszawa gościła gimnastyczki „artystyczne” na Międzynarodowym Turnieju „Irina Cup” oraz turnieju „Warszawska Syrenka”. Miejscem zawodów była hala sportowa przy ochockim Liceum im. Juliusza Słowackiego.
To była już 14. edycja zawodów „Irina Cup”.
Turniej od kilku lat ma status FIG i stał się ważnym i uznanym turniejem w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej. Turniejowi głównemu towarzyszyły zawody „Warszawska Syrenka”, które były rozgrywane w różnych kategoriach wiekowych.
W tegorocznych zawodach uczestniczyło 121 zawodniczek z 11 krajów. Zawodniczki reprezentowały następujące federacje: Azerbejdżan, Belgia, Gruzja, Szwajcaria, Filipiny, Niemcy, Węgry, Izrael, Uzbekistan, Ukraina i Polska. Zauważmy, że na nasz turniej przyjechali goście z dalekich Filipin z prezesem filipińskiej Federacji Gimnastycznej – Panem Arnoldem Labadan
Rywalizacja w obu turniejach była niezwykle ciekawa i emocjonująca. O medale walczyły zawodniczki z europejskiej czołówki:
W kategorii Seniorek:
I m-ce – FETISOVA Ekaterina – UZB
II m-ce – ZEYNALOVA Ilona – AZE
III m-ce – ROSZATYCKA Małgorzata – POL
W kategorii Juniorek :
I m-ce -LEWIŃSKA Liliana POL
II m-ce – MASLOV Olivia POL
III m-ce – PORTNOY Shelly – ISR
W poszczególnych finałach wystąpiły zawodniczki z Federacji Azerbejdżanu, Izraela, Belgii, Filipin, Szwajcarii, Niemiec, Uzbekistanu, Ukrainy i Polski.
Na szczególną uwagę zasługują świetne występy następujących zawodniczek:
Reprezentantka Polski – Emilia Hejchel – która w układach z piłką i maczugami, zachwyciła swoim artyzmem i umiejętnością przekazania charakteru kompozycji;
Rakhimova Yosmina ( UZB) , Shenenko Anna ( GER) i Shatokhin Anna – Maria( GER) Damirova Madina ( AZE) , Gruenger Lauren ( SUI), Labadan Breanna ( PHI)
Warto zauważyć, że Klub UKS Irina Warszawa jako organizator tych zawodów nie dostał pozwolenia na udział w zawodach FIG zawodniczki klasy mistrzowskiej z licencją FIG Oliwii Skłuckiej, która wystapiła poza konkursem w wyniku decyzji Zarządu Sekcji GA PZG .
W jury zasiadały znakomite sędziny z europejskich federacji, które wsparły imprezę swoja obecnością – sędzina neutralna tych zawodów z Estonii. Polskę w Jury reprezentowały sędziny FIG: Maria Mrozińska i Aleksandra Woźniak
W piątek o godzinie 15:00 nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów. W tej Ceremonii uczestniczyło całe kierownictwo warszawskiej dzielnicy Ochota, Burmistrz Dzielnicy Dorota Stegienka i jej zastępcy Grzegorz Wysocki i Sławomir Umiński a także kierownik Wydziału Sportu Joanna Pawłowska – Koper. Polski Związek Gimnastyczny reprezentowany był przez Prezesa Związku Leszka Blanika, Wiceprezesów Adrianę Szymańską i Jana Wieteskę oraz Sekretarza Generalnego Piotra Dec.
Obecność tak szerokiego gremium gości podkreśliła rangę naszego turnieju i jego miejsce w kalendarzu imprez gimnastyki artystycznej. Organizatorzy wydarzenia serdecznie dziękują gospodarzom dzielnicy i kierownictwu Polskiego Związku Gimnastycznego.
Turniej odwiedził także dyrektor Włodzimierz Pazik z Instytutu Sportu, który z dużym zainteresowaniem śledził rywalizację na planszy.
Po Ceremonii Otwarcia miała miejsce specjalna prezentacja gimnastyki artystycznej. Zawodniczki z Azerbejdżanu pokazały piękne układy indywidualne, a kilkunastoosobowa grupa zawodniczek z klubu „UKS Irina Warszawa” zaprezentowała układy zespołowe. Na koniec pokazów swój ogromny kunszt i możliwości pokazała Reprezentacja Polski w układach zbiorowych. To był znakomity występ z piękną i niezwykle trudną choreografią.
Na koniec zawodów najlepsze zawodniczki otrzymały medale, puchary i dyplomy, które wręczali:
Prezes PZG, Mistrz Olimpijski – P.Leszek Blanik,
Prezes UKS Irina Warszawa – P. Sławomir Kardaszewski
Sędzia Główny zawodów – P. Irina Lortkipanidze
Sekretarz PZG – Piotr Dec
… później były wspólne zdjęcia i życzenia … do zobaczenia na następnym turnieju.